স্বাধীনতা দিৱস উপলক্ষে বক্তব্য ২০২৩ অসমীয়া - Independence Day Speech in Assamese 2023

স্বাধীনতা দিৱস উপলক্ষে বক্তব্য ২০২২ অসমীয়া | Independence Day Speech in Assamese


Are you looking for স্বাধীনতা দিৱসৰ ভাষণ ২০২৩ অসমীয়া লিখা? 15 আগষ্ট 2023 স্বাধীনতা দিৱস উপলক্ষে ভাষণৰ বাবে? অসমীয়া ভাষাত স্বাধীনতা দিৱসৰ ভাষণ বা বক্তব্য 2023.



২০২৩ চনৰ ১৫ আগষ্টৰ স্বাধীনতা দিৱস উপলক্ষে আমি এটা ভাষণ বা চুটি ভাষণ দিবলৈ অলপ প্ৰস্তুতি চলাব লাগিব।



গতিকে, আপুনি সঠিক ৱেবচাইটত আহিছে Sarkarisuvidha.in আমি তলত ভাৰত স্বাধীনতা দিৱসৰ বাবে কিছু তথ্য আৰু আলোচনা আগবঢ়াইছোঁ ১৫ আগষ্ট ২০২৩ তাৰিখে ৭৬ সংখ্যক স্বাধীনতা দিৱসত আপোনালোকৰ বাবে ভাষণ।  এই আলোচনাই স্বাধীনতা দিৱস উপলক্ষে আপোনাৰ ভাষণৰ পৰিপূৰক হ’ব।


হাইলাইটসমূহ


  •  স্বাধীনতা দিৱস উপলক্ষে বক্তব্য ২০২৩ - অসমীয়া 

  • ১৫ আগষ্ট ২০২৩ তাৰিখে ৭৬ সংখ্যক স্বাধীনতা দিৱস বক্তব্য

  •  ভাৰতৰ জাতীয় পতাকা ৰং আৰু অৰ্থ।

  •  স্বাধীনতা দিৱসৰ পটভূমি।

  •  ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্ট স্বাধীনতা দিৱস উজ্জ্জাপান।


তলত, স্বাধীনতা দিৱসৰ ১৫ আগষ্ট ২০২৩ৰ বিষয়ে কিছু তথ্য দিয়া হৈছে যিয়ে আপোনাক স্বাধীনতা দিৱসৰ ভাষণ ২০২৩ত অলপ সহায় কৰিব।



স্বাধীনতা দিৱস উপলক্ষে বক্তব্য ২০২৩ অসমীয়া - Independence Day Speech in Assamese 2023


 নমস্কাৰ, 🙏

 ইয়াত সকলোলৈ শুভেচ্ছা আৰু মৰম।

 বন্দে মাতৰম,

 ভাৰত মাতা কি?  বিজয়


আজি ১৫ আগষ্ট ২০২৩ ভাৰতৰ ৭৬ সংখ্যক স্বাধীনতা দিৱস।  ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত ভাৰতে ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা স্বাধীনতা লাভ কৰিছিল আৰু সেয়ে আজি আমি ভাৰতৰ মুক্ত নাগৰিক।


কিন্তু এই সংগ্ৰামখন অতি কঠিন আছিল আৰু আজি আমাক স্বাধীনতা প্ৰদান কৰা সকলো সাহসী যোদ্ধালৈ আমি শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰিছোঁ।


গান্ধীজী, নেতাজী সুভাষ চন্দ্ৰ বসু, ভগত সিং, ঝাঁচীৰ ৰাণী লক্ষ্মীবাই, মতাংগিনী হজৰৰ, চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেল, জোহৰ লাল নেহৰু, বাবাছাহেব আম্বেদকাৰ, মৃত্যুঞ্জয় খুদিৰাম আৰু হাজাৰ হাজাৰ সাধাৰণ মানুহলৈকে সংঘবন্ধ সংগ্ৰামে ভাৰতৰ স্বাধীনতা কঢ়িয়াই আনিছিল।


আজি সেই সকলো মহান বীৰক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰাৰ দিন।  এইবাৰ ভাৰতৰ ৭৫ সংখ্যক স্বাধীনতা দিৱস, ১৯৪৭ চনৰ পৰা ২০২৩ চনলৈ।


ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী জোহৰ লাল নেহৰুৱে ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত দিল্লীৰ লালকিল্লাত ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰে। তেতিয়াৰ পৰা ১৫ আগষ্ট দিনটো ভাৰতৰ স্বাধীনতা দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয় আৰু এই দিৱসত হাতে হাত ধৰি বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয়, যিকোনো শিক্ষানুষ্ঠান, চৰকাৰী কার্যালয়, ব্যক্তিগত শিক্ষানুষ্ঠান আৰু ঘৰত "ত্রিৰঙী" পতাকা দেখা যায়।


কিন্তু আমি এই পতাকাৰ প্ৰকৃত অৰ্থ আৰু ব্যৱহাৰ জানিব লাগিব। এই পতাকা আমাৰ মনৰ, ঋতুৰ পতাকা হওক।

75th Independence Day 2022

ওপৰত ওচৰ ৰং, তলত সেউজীয়া, মাজত বগা আৰু মাজত অশোক চক্ৰ - এয়া আমাৰ জাতীয় পতাকা।  প্ৰতিটো ৰঙৰ লগত এটা অৰ্থ আহে....


অচৰ: অচৰ ৰঙে ত্যাগ আৰু নিৰাশাৰ প্ৰতীক।

ইফালে আমি স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ ত্যাগ আৰু নিৰাশা বিচাৰি পাওঁ।


বগা: সত্য আৰু পোহৰৰ প্ৰতীক যিয়ে আমাৰ আত্মসংযম আৰু স্বভাৱক পথ প্ৰদৰ্শন কৰে।

বগাই শান্তি আৰু সৎ জীৱন যাপনৰ প্ৰতীক।


সেউজীয়া: সেউজীয়াই মাটি আৰু সকলো জীৱৰ প্ৰতীক।  সেউজীয়া মানে মাটিৰ শস্য যিয়ে আমাৰ দেশক আগুৱাই লৈ যাব।  সেউজীয়া জীৱনক আমি বুজিব লাগিব।


অশোক চক্ৰ: অনুশাসন আৰু গতিশীলতাৰ প্ৰতীক। অশোক চক্ৰ হৈছে গতিশীলতাৰ প্ৰতীক আগবাঢ়ি যোৱা, কেতিয়াও ৰৈ নোযোৱাকৈ আগবাঢ়ি যোৱা।


এয়াই আমাৰ দেশ ভাৰত মাতৃ।  সকলো ধৰ্ম, হিন্দু, মুছলমান, শিখৰ প্ৰতি সমান শ্ৰদ্ধা আৰু মৰমেৰে দেশক আগুৱাই নিয়া।


 এতিয়া স্বাধীনতাৰ পটভূমিৰ কথা কওঁ


স্বাধীনতা পটভূমি: আমাৰ দেশে কেনেকৈ স্বাধীনতা পালে?


আনহাতে, ১৯৪৬ চনৰ দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ সময়ত, ব্ৰিটিছ শাসনৰ পতনৰ পিছত আমাৰ নায়কে সমগ্ৰ ভাৰততে লাখ লাখ মানুহৰ সৈতে স্বাধীনতাৰ বাবে যুঁজি আছে।  ব্ৰিটিছ চৰকাৰে উপলব্ধি কৰিলে যে এইবাৰ ভাৰতত ক্ৰমাৎ বৃদ্ধি পোৱা ৰাজনৈতিক অশান্তিৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাৰ ক্ষমতা বা ধন ব্ৰিটিছ ভাৰতীয় সেনাই হেৰুৱাই পেলাইছে।  তেওঁলোকে ভাৰতত ব্ৰিটিছ শাসনৰ অন্ত পেলোৱাৰ সিদ্ধান্ত লয়। ১৯৪৭ চনৰ আৰম্ভণিতে ব্ৰিটিছ চৰকাৰে ঘোষণা কৰিছিল যে ১৯৪৮ চনৰ জুন মাহত ভাৰতীয়সকল দেশৰ শাসনৰ দায়িত্ব ল’ব, কিন্তু এনে পৰিস্থিতিত দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত ধৰ্মীয় দাঙ্গা আৰম্ভ হয়, আৰু ব্ৰিটিছ চৰকাৰে চম্ভালিব নোৱাৰিলে .


মাউণ্টবেটেনে হেণ্ডঅভাৰৰ দিনটো সাত মাহ আগুৱাই লৈ যায়। ১৯৪৭ চনৰ জুন মাহত জাতীয়তাবাদী নেতাসকলে ধৰ্মৰ ভিত্তিত ভাৰত বিভাজনৰ প্ৰস্তাৱ মানি লৈছিল আৰু পাকিস্তান আৰু ভাৰত দুখন স্বাধীন দেশত পৰিণত হৈছিল।  ভাৰতৰ প্রথম প্রধানমন্ত্রী হ’ল জোহৰ লাল নেহৰু৷


১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত প্ৰধানমন্ত্ৰী জোহৰ লাল নেহৰুৱে দিল্লীৰ লালকিল্লাত ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰে।  ভাৰতীয় সংবিধানৰ সৃষ্টি হৈছিল, যাৰ আধাৰত আজিও ভাৰত থিয় হৈ আছে।


গতিকে, ভাৰতক জানিবলৈ হ’লে এফালে আমি স্বাধীনতা সংগ্ৰামৰ ইতিহাস জানিব লাগিব আৰু সংবিধান জানিব লাগিব আৰু আনফালে ভাৰতৰ সংস্কৃতি আৰু পৰম্পৰাবোৰ জানিব লাগিব৷


মোৰ চুটি ভাষণটো শুনাৰ বাবে সকলোকে ধন্যবাদ।  ভাৰত আমাৰ মাতৃ, আমি মাতৃ ভাৰতৰ সন্তান;  আমি ভাৰতীক মাতৃৰ দৰে ভাল পাম আৰু আগবাঢ়ি যাম।


 নমস্কাৰ,🙏

 জয় হিন্দ,

 বন্দে মাতৰম,

 ভাৰত মাতা কি? বিজয়



লেখাটো ভাল লাগিলে বন্ধু-বান্ধৱীলৈ শ্বেয়াৰ কৰিব লাগিব।  সকলোৱে ভালদৰে পঢ়া-শুনা কৰি থাকক, আগন্তুক দিনত আপোনালোকেই ভাৰতক আগুৱাই নিব।অশোক চক্ৰৰ দৰে তেওঁও জীৱনত যিমানেই বাধা আহিলেও কেতিয়াও ৰৈ আগবাঢ়ি নাযাব।


স্বাধীনতা দিৱস উপলক্ষে বক্তব্য ২০২৩ অসমীয়া PDF Download

PDF Download 

Comments Below

If You Any Questions or Any Suggestions


কোন মন্তব্য নেই

গুগল নিউস এ ফলো করতে ভুলবেন না *

গুগল নিউস এ ফলো করতে ভুলবেন না *

গুগল নিউস এ Sarkarisuvidha.in অনুমতি প্রাপ্ত , ফলো করতে উপরে ক্লিক করুন

PMAYG 2023: প্রধানমন্ত্রী আবাস যোজনা গ্রামীণ (নতুন লিস্ট) 2023 @ pmayg.nic.in

PMAYG WEST BENGAL প্রধানমন্ত্রী আবাস যোজনা গ্রামীণ 2023 নতুন লিস্ট, গ্রাম পঞ্চায়েত ঘরের জন্য কেন্দ্রীয় সরকারের প্রকল্প "প্রধানমন্ত্রী আ...